
Radomskie zaułki książki – III edycja
Uwaga, uwaga, wszyscy lubiący biegać z aparatem fotograficznym i uwieczniać rzeczywistość oraz swoje otoczenie! Niniejszym ogłaszamy trzecią edycję konkursu Radomskie zaułki książki. Przebiegać ona będzie pod hasłem Literackie miejsca.
Tematem nowej edycji są miejsca związane z szeroko pojętą literaturą: z pisarzami i literatami, miejsca „literackich” akcji oraz obiekty odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii literatury...

Spacer literacki śladami Jehoszui Perle
Zapraszamy na kolejny Spacer Literacki z MBP. W sobotę 14 grudnia 2019 roku o godzinie 11.00 będziemy podążać śladami radomskiego Isaaka Singera czyli Jehoszui Perle. Jehoszua Perle jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy żydowskich. Jego Żydzi dnia powszedniego to opowieść o dzieciństwie i młodości autora spędzonych w Radomiu – mieście, w którym się urodził. Podczas literackiej wędrówki podążymy więc nie tylko jego śladami, ale i śladami Radomia, którego już nie ma...
Zbiórka: Pod Pomnikiem Ofiar Getta przy ul. Podwalnej

Spotkanie z Innym
W piątek 13 grudnia 2019 roku o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie z Anetą Skórnicką, radomianką z pochodzenia, magistrem sztuki z wykształcenia, a zamiłowania podróżniczką. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wraz ze swoim katalońskim przyjacielem Francescą Garretą, Aneta wyruszyła na spotkanie z Innym, wiedząc, że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej.

Drugie spotkanie o herbie Radomia
W środę 11 grudnia 2019 roku o godzinie 17.00 wraz z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Radomia serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie poświęcone miejskiemu symbolowi naszego miasta. Wykład Historyczne i prawne aspekty Herbu Miasta Radomia wygłosi prof. Piotr Tusiński w ramach spotkań Herb Radomia.
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, sala 36

Teresa Grodzińska - bohaterka z 1920 roku
W piątek 13 grudnia o godz. 10.00 zapraszamy na wykład otwarty dr. Adama Duszyka zatytułowany Wspomnienie o bohaterce wojny 1920 roku Teresie Grodzińskiej . Spotkanie jest częścią miejskich obchodów zorganizowanych w 120 rocznicę jej urodzin.
Teresa Grodzińska to radomianka, sanitariuszka, która odznaczyła się bohaterską postawą i zginęła podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

Nie ma lekko...
Wraz z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym zapraszamy na kolejną comiesięczną wystawę fotografii członków RTF. Tym razem tematem dla fotografików, a tym samym tytułem wystawy stało się powiedzenie Nie ma lekko...
Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12, Mała Galeria RTF

VII Targi już za nami...
Pełne emocji i wydarzeń VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych już za nami. Przez 2 dni - w piątek 22 listopada i w sobotę 23 listopada mogliśmy wziąć udział w spotkaniach autorskich (z Teresą Ewą Opoką i Luizą Borkowską - Ziółkowską), w warsztatach ekslibrisu i kaligrafii, rozmawiać z autorami, zdobywać ich książki i autografy, a przede wszystkim poznaliśmy zdobywców Nagrody Literackiej Miasta Radomia za 2019 rok!

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2019
Znamy już tytuły książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia! W samo południe 12 listopada 2019 r. w murach Biblioteki Głównej odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostały zgłoszone książki. Wszystkie 55!
Dr Adam Duszyk przedstawił tytuły nominowane w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa. Są to: By żyć w Polsce Katarzyny Madejskiej oraz Dialogi z Mickiewiczem Anny Spólnej.
Sebastian Równy opowiedział natomiast o tytułach nominowanych w kategorii książka literacka. Nominację uzyskały: Siwy dym, albo pięć cywilizowanych plemion Ziemowita Szczerka, Chłopak z Katynia Jerzego Wlazło, Fragment dziennika SI Łukasza Zawady.
Więcej o: Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2019
Marywil - ogień i czas
Ponad rok temu Miejska Biblioteka Publiczna zwróciła się z apelem o udostępnienie wszelkich pamiątek związanych z fabryką "Marywil" - ikoną przemysłu Radomia, która począwszy od czasów carskiej Rosji, poprzez dwudziestolecie międzywojenne i lata PRL była jednym z wiodących producentów płytek ceramicznych, wyrobów ogniotrwałych i kamionkowych w kraju i poza jego granicami. Przez ten rok trwały intensywne rozmowy z potomkami właścicieli i pracowników, poszukiwania zdjęć, katalogów, papierów firmowych, ale i płytek... Zarówno tych potrzaskanym i ukrytych w ziemi w okolicy fabryki, jaki i tych układających się w piękne dywany w radomskich i nie tylko radomskich kamienicach.

O herbie Radomia...
O symbolu Radomia opowiadał 6 listopada 2019 r. w Bibliotece Głównej dr Henryk Seroka, autor monografii historycznej "Herb Radomia". Trwają dyskusje na temat potrzeby zmiany wzoru herbu, spotkanie to nie było więc przypadkowe... Współorganizatorem było Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia, które ma swoją siedzibę w naszej bibliotece.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji... KLIK...

Przejście - wystawa fotografii
Skojarzenia i przemyślenia na temat przejścia znajdują swój wyraz w kolejnej zbiorowej wystawie fotografii członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego. Czasem będzie to przejście na drugą stronę ulicy, czasem przejście przez wąski przesmyk, a niejednokrotnie na „drugą stronę życia". Listopad to miesiąc nie tylko wspomnień osób, które odeszły, ale również chwil, które minęły...
Zapraszamy do Małej Galerii RTF w Bibliotece Głównej na ul. Piłsudskiego 12, gdzie od 5 do 29 listopada 2019 r. czynna jest wystawa Przejście.
Autorami fotografii są: Z. Fiuk, L. Jastrzębiowski, M. Kowalczewska, J. Kutkowski, L. Pierzchalski, B. Polakowska, A. Popielarski, K. Strzelecka, J. Wolanin, S. Wolanin, D. Wólczyńska, K. Zdanowicz.
Zofia Kossak - wspomienia wnuczki
Anna Fenby Taylor - urocza, starsza pani mówiąca po polsku z brytyjskim akcentem przyjechała do Radomia na zaproszenie Civitas Christiana, aby opowiedzieć o swojej babci, znanej pisarce Zofii Kossak. Jako najstarsza z czwórki dzieci Witolda Szatkowskiego, syna z drugiego małżeństwa Zofii, miała jeszcze szansę poznać Babcię, odwiedzać ją w Górkach Wielkich, a teraz od wielu lat realizuje rodzinny testament działając na rzecz Fundacji im. Zofii Kossak. Wystąpienie pani Anny pełne było rodzinnych anegdot, archiwalnych zdjęć z prywatnych albumów, ale przede wszystkim charakteryzowała je pasja, szacunek i miłość do wyjątkowej babci :-)

Inne przestrzenie...
W połowie października rozpoczęliśmy cykl spotkań promujących Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz VII Radomskie Targi Książki Regionalnej, które w tym roku odbędą się w dniach 22-23 listopada w foyer Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Targi mają swoje hasło - Inne przestrzenie. Dlatego też spotkania organizowaliśmy w różnych miejscach miasta, a wzięli w nich udział autorzy, których książki zgłoszone zostały do konkursu.

Radom zamknięty w szklanej kuli
Piękna jesienna pogoda to już była połowa sukcesu. Druga - wspaniali spacerowicze, którzy już w ubiegłym sezonie Spacerów Literackich z MBP tworzyli wyjątkową atmosferę, ale w sobotę 12 października 2019 r. była ona jeszcze bardziej wyjątkowa... Zaczynamy więc od podziękowań dla wszystkich, którzy z nami byli i kroczyli z nami dzielnie, niemal trzy godziny, po słonecznym i ciepłym Radomiu śladami Zofii Romanowiczowej. Przystawaliśmy w miejscach znanych i tych mniej oczywistych. Było poruszająco, anegdotycznie i zaskakująco. Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI. Kolejna literacka wędrówka, tym razem zimową porą, już w grudniu!
Październik w bibliotecznych galeriach
W październiku zapraszamy naszych Czytelników na kolejne ciekawe wystawy plastyczne:
-
Iść, ciągle iść w stronę…, czyli kolejną zbiorową wystawę fotograficzną członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego
-
Przyjaciele Jerzego – otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej
-
Sen Sendzimira - otwarcie zbiorowe wystawy fotograficznej osób działających w Radomskim Towarzystwie Fotograficznym
- Szkoła - zawód - sukces - otwarcie wystawy prac uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu
Więcej szczegółów o każdym z wydarzeń - po kliknięciu na tytuł...

Znamy Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii
21 września 2019 roku odbył się czternasty otwarty konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii. Zgodnie z tradycją tekst przygotował i podczas dyktanda podyktował prof. Andrzej Markowski. W tym roku tematem zmagań była pogoda i różnorodne zjawiska atmosferyczne z nią związane. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia oraz poznajcie imiona i nazwiska laureatów - KLIK.

Wiewiórek Orzeszko w Magicznym Ogrodzie – happening czytelniczy
Magiczny Ogród w Bibliotece przy ul. Piłsudskiego 12 odwiedzili 5 października 2019 r. niesforny wiewiórek Orzeszko i pewna cierpliwa sowa…
Kolejna, trzecia już odsłona happeningu czytelniczego z opowiastkami Beatrix Potter za nami. Tym razem było bardzo... jesiennie i rudo, i wiewiórkowo... A wszystko zaczęło się od zbierania orzeszków w naszym ogrodzie. Było ich aż 99! Potem dzieci poznały cierpliwą sowę Brunona, przeszły trudną liściową grę i zostały prawdziwymi wiewiórkami. Powiedzieć swoje imię w wiewiórczym języku? Nasi mali goście zrobili to bez żadnego problemu.
Więcej o: Wiewiórek Orzeszko w Magicznym Ogrodzie – happening czytelniczy
Tablica poświęcona Marii Kelles-Krauzowej
Na budynku odnowionego ratusza w środę 4 września 2019 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca Marię Kelles-Krauzową. Data to nieprzypadkowa, bowiem w tym roku minęło 100 lat od Jej wyboru na Prezesa Rady Miejskiej w Radomiu, a tego dnia 50 lat temu zmarła. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Kinga Bogusz – Przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Konrad Frysztak – Zastępca Prezydenta Radomia.