We wtorkowe popołudnie przeniesiemy się wraz z Miejską Biblioteką Publiczną do magicznego świata opowiastek Beatrix Potter. Tym razem biblioteczny dziedziniec stanie się ogrodem niegrzecznych myszek. Na małych uczestników będzie czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Serowe drzewo, poszukiwanie książek, warsztaty plastyczne, zabawy ruchowe, a przede wszystkim… głośne i radosne czytanie na trawie. Zapraszamy do naszej bajki!

Zapraszamy na promocje zbioru wierszy Odchodzimy. Ale skąd i dokąd? Jana Czarneckiego. Wydarzenie odbędzie się 29 sierpnia 2019 roku o godz. 16.00 w Filii nr 6 przy ul. Kusocińskiego 13. Będzie to okazja do poznania iłżeckich krajobrazów nie tylko za pomocą słowa, ale również obrazu. Swoje zdjęcia zaprezentuje uznany fotograf, sąsiad Jana Czarneckiego, Damian Fużyński

Zapraszamy do Filii nr 6 MBP w Radomiu, która mieści się przy ulicy Kusocińskiego 13, zaprasza na wystawę Artysta/kopista - malarstwo Aleksandry Młynarskiej i Niny Drab. Na wystawie może zobaczyć obok kopii dzieła Caravaggia - portret ojca jednej z artystek, a koło kopii obrazu Vermeera van Delft - ekspresyjny pejzaż. Prezentując swoje prace autorki zadają sobie otwarte pytanie: czy można być artystą i kopistą w tym samym czasie?

W czwartek 18 lipca 2019 r. zmarła Lidia Ziemińska, zaprzyjaźniona z biblioteką radomska artystka. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o Jej niespodziewanej, przedwczesnej śmierci i z ogromnym żalem, w dniu Jej ostatniego pożegnania, wspominamy wspólne wystawy, kolegia redakcyjne, spotkania i rozmowy.

Pisała o sobie, że jest artystką sztuk wizualnych, malarką, jednak w bibliotece i w związanym z nią „Miesięczniku Prowincjonalnym” pojawiła się po raz pierwszy jako poetka, choć tematyka Jej wierszy wskazywała na bliskie związki z malarstwem. W 2012 roku opublikowaliśmy w „MP” Jej kilka utworów (nr 3/2012), między innymi wiersz:

Pani Agata Sady, pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, napisała wspólnie z dr Marią Nowotarską-Popov (radomianką zamieszkałą w Paryżu) artykuł o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu oraz o jej patronach braciach Załuskich.

Artykuł ukazał się w numerze 15/2018 czasopisma „Bulletin Europeen des Sciences Sociales”, którego tytuł można tłumaczyć jako „Europejski Biuletyn Nauk Społecznych”. Jest to francuskojęzyczny periodyk wydawany przez jedno z największych wydawnictw francuskich L’Harmattan we współpracy z Federation Europeenne des Sciences Sociales.

W lipcu w Filii nr 6 czynna jest wystawa fotografii Portrety z historią w tle autorstwa Beaty Jawor-Makowskiej.

Prace zebrane na wystawie ukazują nie tylko oblicza polskiej rekonstrukcji, ale i ważne dla historii Polski miejsca i wydarzenia. Głównym tematem są portrety osób uczestniczących w rekonstrukcjach historycznych, wykonane podczas licznych spotkań historyczno-kulturalnych w kraju i za granicą.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją na początku lipca 2019 roku w Bibliotece Głównej została otwarta wystawa Pasje i marzenia 12 uczestników zajęć w „Kuźni Artystycznej” Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Amfiteatr". W tym roku swoje różnorodne tematycznie i interesujące pod względem artystycznym prace, prezentuje 24 plastyków nieprofesjonalnych – uczestników spotkań przy sztaludze.

Zachęcamy do oglądania zdjęć: KLIK

Zapraszamy do udziału w projekcie Tak to widzę - ja i moje osiedle.

Wakacje w bibliotece organizowane są w czterech filiach bibliotecznych: Filii nr 1 - na osiedlu Ustronie, Filii nr 2 - na osiedlu Gołębiów, Filii nr 6 – na osiedlu XV-lecia i w Filii nr 16 – na osiedlu Południe. Jest to cykl zajęć dla dzieci w wieku szkolnym. Ich uczestnicy stworzą mapę swojego osiedla, na której znajdą się wszystkie ważne dla nich miejsca, zarówno te rzeczywiste, jak i wyobrażone.

Zachęcamy do odwiedzania Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, w której znajdziecie kolekcje obejmujące materiały dotyczące wydarzeń Radomskiego Czerwca 1976 roku. W skład zasobu wchodzą czasopisma związkowe drugiego obiegu, jednodniówki, a także unikatowe dokumenty takie, jak pisma urzędowe i związkowe, listy, notatki, propagandowe ulotki i plakaty. Materiały te pochodzą zarówno ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, jak i od osób prywatnych biorących udział w protestach. KLIK

Dzieci, które 11 czerwca 2019 roku odwiedziły Miejską Biblioteką Publiczną przeniosły się wraz z nami do magicznego świata opowiastek Beatrix Potter. Biblioteczny ogród stał się ogrodem Piotrusia Królika. Ale nie był to jedyny bohater z tej lubianej na całym świecie książeczki, z którym się spotkały. Na małych uczestników czekała tego dnia moc atrakcji i zadań. Marchewkowe drzewa, wspólne zdobienie łąki, poszukiwanie książek. A przede wszystkim… głośne i radosne czytanie na trawie. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia: KLIK

8 czerwca 2019 r. podsumowaliśmy pierwszy sezon naszych literackich wędrówek. Rodzina Gombrowiczów, Walery Przyborowski, Bernard Gotfryd, Elżbieta Jackiewiczowa, Leszek Kołakowski, Jan Gauze - to ich śladami przemierzaliśmy Radom. A dzisiaj... obejrzeliśmy wspólnie zdjęcia ze spacerów, powspominaliśmy i rozstrzygnęliśmy konkurs naklejkowy. Spacerowicze, którzy zebrali największą ilość naklejek, otrzymali książkowe podarunki. Dwie osoby były z nami na wszystkich sześciu spacerach! Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale przede wszystkim dziękujemy za wspólne wędrowanie. Na kolejne spacery zapraszamy jesienią, a już teraz zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego spotkania KLIK

25 maja 2019 roku w Bibliotece Głównej odbyła się jedna z największych imprez promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Były warsztaty „Generator niezwykłych opowieści” na podstawie serii książek „Opowieści z zaczarowanego lasu. Mity greckie”, spotkanie z Ulą Palusińską, autorką książki „Brzuchem do góry” oraz spotkanie z Maciejem Wojtyszką, autorem m.in. kultowej serii książek o Brombie.