Ogłaszamy nasz doroczny konkurs na Bibliotekarza Roku! Z powodu pandemii i zamknięcia bibliotek nie mogliśmy tego zrobić jak zawsze w kwietniu. Zatem nadrabiamy i informujemy, iż termin zgłaszania kandydatów upłynie 15 października 2020 r.

Zarząd Okręgu SBP w Warszawie, Zarząd Oddziału w Radomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zapraszają do udziału w bezpłatnym szkoleniu online "Seniorzy w bibliotece (jak ich aktywizować oraz wykluczenie społeczne)". Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "UMIEJĘTNOŚĆ = SUKCES" dofinansowanego ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury".

ŚWIATŁO DLA BIAŁORUSI

12 i 13 września solidaryzujemy się z Białorusią!

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Miasta Radomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają 18 września 2020 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy plenerowej "Herb Miasta - symboliczny znak samorządowej gminy miejskiej". Wystawę będzie można oglądać przez 2 miesiące. Zapraszamy.

W sobotę 5 września 2020 roku odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy "Balladynę" Julisza Słowackiego. "Wielkie dzięki, że udało nam się wspólnie przywołać Ducha tym naszym wspólnym romantycznym czytaniem" - napisał w kronice bibliotecznej zaraz po zakończeniu Narodowego Czytania Dariusz Jakubowski. I miał rację... W bibliotecznym ogrodzie popłynęło bowiem wszystko to, co najpiękniejsze w epoce romantyzmu. I słowa, i muzyka...
Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z tego wydarzenia.

Na ostatnich zajęciach w ramach Wakacji z Pyzą, które odbyły się 26 sierpnia, mała podróżniczka dotarła do Radomia. Sprawdziliśmy jednak najpierw, co mali uczestnicy wiedzą o naszym mieście. W tym celu ukryliśmy w ogrodzie jajka niespodzianki z bardzo trudnymi pytaniami dotyczącymi naszego miasta. Następnie rozmawialiśmy o tym, jak to było z naszym radomskim zamkiem... Dzieci stworzył następnie... nie jeden nawet, ale aż pięć radomskich zamków.

Kolejny numer "Bibliotekarza Radomskiego" (2/2020) już z nami! Jesteście zdziwieni okładką? Fotografia drzwi prowadzących do biblioteki została zrobiona w marcu 2020 roku, kiedy musieliśmy (o czym informuje widoczne ogłoszenie) zamknąć bibliotekę dla czytelników. Nieprzypadkowo to zdjęcie znalazło się w numerze drugim. Bo właśnie z tego numeru dowiecie się,... co się działo za zamkniętymi drzwiami radomskiej książnicy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu po raz trzeci organizuje w Radomiu Narodowe Czytanie. Zapraszamy 5 września 2020 roku o godz. 11.00. Tym razem spotkanie odbędzie się w pięknej scenerii bibliotecznego ogrodu. Nic dziwnego, przed biblioteką wybrzmią przecież fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytane przez prezydenta Radosława Witkowskiego, jego zastępców - Katarzynę Kalinowską i Mateusza Tyczyńskiego oraz Sebastiana Równego, dyrektora Wydziału Kultury. Ale to nie wszystko!

Nasza droga Pyza udała się 19 sierpnia do Ćmielowa, a my wraz z nią. Ale najpierw porozmawialiśmy o ulubionych kubeczkach, poszukaliśmy w ogrodzie bibliotecznym fajansu i porcelany i zastawiliśmy nią ogromny obrus. Potem zaś dowiedzieliśmy się m.in. że każda ćmielowska figurka jest niepowtarzalna (jeśli tylko trafi do pracowni malarskiej) i co oznacza literka ć umieszczona w trójkącie.

Tym razem zawędrowaliśmy z Pyzą do grodu Kraka. Młodzi podróżnicy poszukiwali w ogrodzie przedmiotów związanych z Krakowem, dowiedzieli się m.in. co ma wspólnego pluszowy jamnik z tym miastem, jak długo czekał na swojego pana krakowski pies Dżok i gdzie miał pracownię Pan Twardowski. Następnie wykonały baranki i owieczki dla groźnego smoka, który osiedlił się w jamie pod biblioteką.

Kolejne wakacyjne zajęcia za nami. Tym razem zawędrowaliśmy z Pyzą nad Motławę. Zabawiliśmy się w stoczniowców i budowaliśmy (a właściwie składaliśmy z papieru) statki, które popłynęły po prawie prawdziwej rzece ;-) Potem zaś poznaliśmy kilka tajemnic gdańskich kamieniczek i... zaprojektowaliśmy ich elewacje. Wyszedł nam Długi Targ prowadzący nad Motławę, może nawet bardziej bajkowy niż ten prawdziwy ;-)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji..

Ostatni czas to nie tylko ograniczenia w dostępnie do Biblioteki Głównej i filii... My, bibliotekarze pracujemy w pełnym wymiarze i ten czas "wolny" od P.T. Czytelników wykorzystujemy, aby się szkolić.  Ze względów bezpieczeństwa są to kursy w formie on-line, ale w niczym nie ustępują stacjonarnym. No, może poza rozmowami kuluarowymi ;-) W ostatnim kwartale spędziliśmy fantastyczne chwile z #GoodBooks#SBP. Wszystko po to, by nasze strony i fanpage były dla Was bardziej interesujące, abyśmy poznali lepiej potrzeby naszych odbiorców, czyli byli lepszymi bibliotekarzami. Z całego serca polecamy: