Zapraszamy 23 maja (środa) 2018 r. o godz. 17:00 do Biblioteki Głównej MBP (ul. Piłsudskiego 12), s. 36 na wernisaż wystawy Najukochańszemu Tatusiowi, Drogiej Mamie... Ekspozycja przedstawia karty okolicznościowe z XIX i XX wieku wysyłane przez dzieci Marcelego Szafrańskiego, ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego. Dokumenty uzupełnią także fotografie rodzinne Marcelego Szafrańskiego ze zbiorów Wojciecha Szepetowskiego.

Marceli Szafrański - urodził się w Radomiu w 1861 roku. Po ukończeniu szkoły średniej w Radomiu i studiach prawniczych w Warszawie wrócił do Radomia i poświęcił się pracy rejenta. Pracował w Radomiu i Iłży. Wyróżniał się pracowitością i sumiennością, wiele czasu poświęcał działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomiu. Był jej sekretarzem, a także współtwórcą kasy zapomogowo-pożyczkowej. Z pietyzmem gromadził zabytki kultury materialnej, posiadał jeden z najpiękniejszych zbiorów numizmatycznych i medalierskich. Jego kolekcja zawierała także autografy królów polskich, broń: szable, pałasze, pistolety i halabardy oraz zbroje rycerskie. Zbierał to z myślą o zabezpieczeniu przed rozproszeniem reliktów przeszłości i zachowaniem ich dla przyszłych pokoleń. Posiadał też duży zbiór książek historycznych. W 1914 roku zbiory te częściowo zostały zrabowane przez złodziejskie bandy, grasujące podczas wojennej zawieruchy. Ocalałe rodzina sprzedawała już po 1945 roku w warszawskich sklepach „Desy”.

W czasie powadzonych badań nad wykopaliskiem w Skarżysku–Kamiennej zaziębił się i zmarł na zapalenie płuc. Został pochowany na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Na wystawie w radomskiej książnicy na nowo spotykają się ze sobą pamiątki rodziny Szafrańskich, które rozproszył czas i historia.

Tomasz Staniszewski jest radomianinem, pasjonatem historii gospodarczej, szczególnie dziejów przemysłowych Radomia i okolic. Od ponad 25 lat związany z branżą kamieniarską. Członek Zarządu Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych w Warszawie, członek Komisji Historycznej  Radomskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Przedstawiciel w Polsce londyńskiego International Bond&Share Society IBSS. Autor kilku wystaw poświęconych polskim i zagranicznym historycznym papierom wartościowym. Założyciel portalu historii gospodarczej www.StarePapiery.pl. W ubiegłym roku można było oglądać wystawę Początki elektryfikacji polskich miast – Elektrownia Miejska w Radomiu 1901-1956. Ekspozycja połączona była z promocją monografii „Elektrownia miejska w Radomiu 1901-1956”.

Wystawa będzie czynna do 13 czerwca 2018 r.