Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem - autorem m.in. nominowanej do Nagrody Nike 2021 książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" oraz biografii pt.: "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy". Odbędzie się 21 października o godzinie 17:30 w Bibliotece Głównej. Poprowadzi je dr Kazimierz Łyszcz z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. A poprzedzi - krótki spacer po najciekawszych architektonicznych detalach budynku Biblioteki Głównej - będzie można poznać kilka tajemnic willi Kulczyckiego. Przewodniczką podczas tej wędrówki będzie Marta Trojanowska, pracownik MBP.

"Po klęsce Powstania Warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie…

Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.
Po bestsellerowym Najlepszym mieście świata autor napisał drugą w swojej twórczości biografię. Bohdan Pniewski był bodaj najbardziej wpływowym architektem w Polsce XX wieku – jego doskonałe relacje z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL. Piątek zastanawia się, jak Pniewskiemu udało się zyskać sławę i popularność – czy wystarczył do tego sam talent? Książka w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową".
(Powyższe opisy pochodzą od wydawcy.)

Grzegorz Piątek (ur. w 1980 r.) - architekt, krytyk i historyk architektury.